TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L24-61PZ
MS3471L24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L24-61PZ.pdf
Availability of MS3471L24-61PZ
QUANTITY
MS3471L24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L24-61PZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L24-61PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L24-61PZ
Related LinksMS3471L, MS3471L24-61PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L24-61PZ Details Description
Related parts for MS3471L24-61PZ
MOSFET N-CH 600V 3A TO-220D datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 25MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN MINIFIT HEADER TIN 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
220/12V FLOOD W/1449 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf