AVX Corporation SQCSVA0R6BAT1A
SQCSVA0R6BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA0R6BAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA0R6BAT1A.pdf
Availability of SQCSVA0R6BAT1A
QUANTITY
SQCSVA0R6BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA0R6BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA0R6BAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA0R6BAT1A
Related LinksSQCSVA0, SQCSVA0R6BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA0R6BAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA0R6BAT1A
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC EC95 TYPE 10K OHM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 42POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH 1MSPS 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf