TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W14-18P-LC
MS3471W14-18P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W14-18P-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3471W14-18P-LC.pdf
Availability of MS3471W14-18P-LC
QUANTITY
MS3471W14-18P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W14-18P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W14-18P-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W14-18P-LC
Related LinksMS3471W1, MS3471W14-18P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W14-18P-LC Details Description
Related parts for MS3471W14-18P-LC
SOCKET TRACK SMD FOR G2R-2-S datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TONE PROBE KIT PRO 711K datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 12 GA NO MARK datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 12" datasheet.pdf