TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W16-26PY
MS3471W16-26PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W16-26PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W16-26PY.pdf
Availability of MS3471W16-26PY
QUANTITY
MS3471W16-26PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W16-26PY
Internal Part NumberEIS-MS3471W16-26PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W16-26PY
Related LinksMS3471W, MS3471W16-26PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W16-26PY Details Description
Related parts for MS3471W16-26PY
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE datasheet.pdf
KIT STARTER FOR RX62T datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 880MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT SKT datasheet.pdf