TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W16-26PZ
MS3471W16-26PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W16-26PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W16-26PZ.pdf
Availability of MS3471W16-26PZ
QUANTITY
MS3471W16-26PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W16-26PZ
Internal Part NumberEIS-MS3471W16-26PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W16-26PZ
Related LinksMS3471W, MS3471W16-26PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W16-26PZ Details Description
Related parts for MS3471W16-26PZ
TOOL WIRING JIG FOR SOLDER PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X24 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
CABLE 4COND 2AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
PREMOFLEX 152LGT TYPE A 25POS datasheet.pdf
RES 140 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf