Amphenol Aerospace Operations MS3471W18-30A
MS3471W18-30A picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W18-30A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W18-30A.pdf
Availability of MS3471W18-30A
QUANTITY
MS3471W18-30A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W18-30A
Internal Part NumberEIS-MS3471W18-30A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W18-30A
Related LinksMS3471, MS3471W18-30A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W18-30A Details Description
Related parts for MS3471W18-30A
IC BATT CHRGR LITH-ION 20-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH GEN PURP 16SO datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SL 5.08HC/15/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 22AWG 20POS datasheet.pdf