Amphenol Aerospace Operations MS3471W18-30A
MS3471W18-30A picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W18-30A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W18-30A.pdf
Availability of MS3471W18-30A
QUANTITY
MS3471W18-30A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W18-30A
Internal Part NumberEIS-MS3471W18-30A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W18-30A
Related LinksMS3471, MS3471W18-30A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W18-30A Details Description
Related parts for MS3471W18-30A
THYRISTOR PENTAWATT5 T5 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf