TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W20-16PW-LC
MS3471W20-16PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-16PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3471W20-16PW-LC.pdf
Availability of MS3471W20-16PW-LC
QUANTITY
MS3471W20-16PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-16PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-16PW-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-16PW-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W20-16PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W20-16PW-LC Details Description
Related parts for MS3471W20-16PW-LC
ADAPTER PROGRAMMER 20-PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 102MM datasheet.pdf
GROMMET 0.500" PVC BLACK datasheet.pdf
MINI-SAS HD ASY 4X4 12G 28AWG 2M datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 42V 800VA datasheet.pdf