TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W22-12S
MS3471W22-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W22-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471W22-12S.pdf
Availability of MS3471W22-12S
QUANTITY
MS3471W22-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W22-12S
Internal Part NumberEIS-MS3471W22-12S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W22-12S
Related LinksMS3471, MS3471W22-12S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W22-12S Details Description
Related parts for MS3471W22-12S
Connector Header 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 1.8A 6-TSOP datasheet.pdf
RES 34.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 54 POS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM R6 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 379MA 1.4 OHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 12V datasheet.pdf