TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W22-41PW
MS3471W22-41PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W22-41PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W22-41PW.pdf
Availability of MS3471W22-41PW
QUANTITY
MS3471W22-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W22-41PW
Internal Part NumberEIS-MS3471W22-41PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W22-41PW
Related LinksMS3471W, MS3471W22-41PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W22-41PW Details Description
Related parts for MS3471W22-41PW
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 0.100" SMT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf