TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W22-41PY-LC
MS3471W22-41PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W22-41PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3471W22-41PY-LC.pdf
Availability of MS3471W22-41PY-LC
QUANTITY
MS3471W22-41PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W22-41PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W22-41PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W22-41PY-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W22-41PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W22-41PY-LC Details Description
Related parts for MS3471W22-41PY-LC
TRIMMER 10K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 5V 0.4A 10DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 38CKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf