TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-12PX-LC
MS3472L14-12PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-12PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3472L14-12PX-LC.pdf
Availability of MS3472L14-12PX-LC
QUANTITY
MS3472L14-12PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-12PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-12PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-12PX-LC
Related LinksMS3472L1, MS3472L14-12PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-12PX-LC Details Description
Related parts for MS3472L14-12PX-LC
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HOUSING PAL 2POS 2MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR/AND 4WIDE 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/16"-30' YLLW/GREEN datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 10MM datasheet.pdf