Amphenol Aerospace Operations MS3472L14-18SY
MS3472L14-18SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-18SY
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L14-18SY.pdf
Availability of MS3472L14-18SY
QUANTITY
MS3472L14-18SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-18SY
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-18SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-18SY
Related LinksMS3472L, MS3472L14-18SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L14-18SY Details Description
Related parts for MS3472L14-18SY
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR CML 32VFQFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 200W 200V datasheet.pdf
RES 149K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EPH109 0.8MM FINE POINT TIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 12A SO8FL datasheet.pdf