TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-19PX
MS3472L14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-19PX
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L14-19PX.pdf
Availability of MS3472L14-19PX
QUANTITY
MS3472L14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-19PX
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-19PX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-19PX
Related LinksMS3472L, MS3472L14-19PX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-19PX Details Description
Related parts for MS3472L14-19PX
Crystal 33.8688MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf