TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L16-23S
MS3472L16-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472L16-23S.pdf
Availability of MS3472L16-23S
QUANTITY
MS3472L16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L16-23S
Internal Part NumberEIS-MS3472L16-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L16-23S
Related LinksMS3472, MS3472L16-23S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L16-23S Details Description
Related parts for MS3472L16-23S
COLOR LENS FOR PB SWITCH BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TAPE PHOTOGRAPHIC 1" X 60YD datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf