TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L16-26SY
MS3472L16-26SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L16-26SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472L16-26SY.pdf
Availability of MS3472L16-26SY
QUANTITY
MS3472L16-26SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L16-26SY
Internal Part NumberEIS-MS3472L16-26SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L16-26SY
Related LinksMS3472L, MS3472L16-26SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L16-26SY Details Description
Related parts for MS3472L16-26SY
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 100W D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 506.1VC SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LIGHTING CONTROL PANEL 16 RELAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf