Amphenol Aerospace Operations MS3472L16-8SY
MS3472L16-8SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L16-8SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L16-8SY.pdf
Availability of MS3472L16-8SY
QUANTITY
MS3472L16-8SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L16-8SY
Internal Part NumberEIS-MS3472L16-8SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L16-8SY
Related LinksMS3472, MS3472L16-8SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L16-8SY Details Description
Related parts for MS3472L16-8SY
HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf