Amphenol Aerospace Operations MS3472L18-11SY
MS3472L18-11SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L18-11SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L18-11SY.pdf
Availability of MS3472L18-11SY
QUANTITY
MS3472L18-11SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L18-11SY
Internal Part NumberEIS-MS3472L18-11SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L18-11SY
Related LinksMS3472L, MS3472L18-11SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L18-11SY Details Description
Related parts for MS3472L18-11SY
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256HQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf