Amphenol Aerospace Operations MS3472L18-30SW
MS3472L18-30SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L18-30SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L18-30SW.pdf
Availability of MS3472L18-30SW
QUANTITY
MS3472L18-30SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L18-30SW
Internal Part NumberEIS-MS3472L18-30SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L18-30SW
Related LinksMS3472L, MS3472L18-30SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L18-30SW Details Description
Related parts for MS3472L18-30SW
TRANS PNP 150V 1.5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf