Amphenol Aerospace Operations MS3472L20-16BZ
MS3472L20-16BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L20-16BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472L20-16BZ.pdf
Availability of MS3472L20-16BZ
QUANTITY
MS3472L20-16BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L20-16BZ
Internal Part NumberEIS-MS3472L20-16BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L20-16BZ
Related LinksMS3472L, MS3472L20-16BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L20-16BZ Details Description
Related parts for MS3472L20-16BZ
IC SW DUAL CMOS SPST N/O 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 7POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 107.14 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 1MM R/A datasheet.pdf