TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L20-16PY-LC
MS3472L20-16PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L20-16PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3472L20-16PY-LC.pdf
Availability of MS3472L20-16PY-LC
QUANTITY
MS3472L20-16PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L20-16PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L20-16PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L20-16PY-LC
Related LinksMS3472L2, MS3472L20-16PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L20-16PY-LC Details Description
Related parts for MS3472L20-16PY-LC
RES SMD 215 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN U-MNL PLUG 2POS 94V-2 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CABINET STEEL 16.7X60.1X60.1 GRY datasheet.pdf
RED RND FLAT RED RED DIFF TAB datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf