TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L22-55A
MS3472L22-55A picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L22-55A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3472L22-55A.pdf
Availability of MS3472L22-55A
QUANTITY
MS3472L22-55A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L22-55A
Internal Part NumberEIS-MS3472L22-55A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L22-55A
Related LinksMS3472, MS3472L22-55A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L22-55A Details Description
Related parts for MS3472L22-55A
FIXED IND 1.5UH 300MA 2.7 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC CAP-TO-DGTL CONV PROG 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 12 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf