TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L22-55P
MS3472L22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L22-55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L22-55P.pdf
Availability of MS3472L22-55P
QUANTITY
MS3472L22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3472L22-55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L22-55P
Related LinksMS3472, MS3472L22-55P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L22-55P Details Description
Related parts for MS3472L22-55P
LED POLYLED WHITE 3 CLUSTER .43" datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS SCREW datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 770MA 204 MOHM datasheet.pdf