TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L24-19PX-LC
MS3472L24-19PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L24-19PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3472L24-19PX-LC.pdf
Availability of MS3472L24-19PX-LC
QUANTITY
MS3472L24-19PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L24-19PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L24-19PX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L24-19PX-LC
Related LinksMS3472L2, MS3472L24-19PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L24-19PX-LC Details Description
Related parts for MS3472L24-19PX-LC
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TRIM 1.5-5PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf