TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W12-3SY-LC
MS3472W12-3SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W12-3SY-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT
Datasheet Download
MS3472W12-3SY-LC.pdf
Availability of MS3472W12-3SY-LC
QUANTITY
MS3472W12-3SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W12-3SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W12-3SY-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W12-3SY-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W12-3SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W12-3SY-LC Details Description
Related parts for MS3472W12-3SY-LC
TRANS NPN 30V 2A TSOP-6 datasheet.pdf
LAMP CCFL 850V 6.5 X 262MM datasheet.pdf
SENSOR ROTARY POSITION 12MM SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLANGED PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf