TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-12AW
MS3472W14-12AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-12AW
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-12AW.pdf
Availability of MS3472W14-12AW
QUANTITY
MS3472W14-12AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-12AW
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-12AW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-12AW
Related LinksMS3472W, MS3472W14-12AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-12AW Details Description
Related parts for MS3472W14-12AW
IC 4-TO-16 DECODER/DEMUX 24-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG .315" 1DIGIT GN CC SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS .100" DUAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
POT 1 OHM 150W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf