Vishay/Dale RNC55J32R8BSRSL
RNC55J32R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J32R8BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J32R8BSRSL.pdf
Availability of RNC55J32R8BSRSL
QUANTITY
RNC55J32R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J32R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J32R8BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J32R8BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J32R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J32R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J32R8BSRSL
HEX NUT 1/2" BRASS 3/8-32 datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 4AWG 5/16 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 540MA 594 MOHM datasheet.pdf
INSERT MALE 6+36POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
HDM BP POLAR/GUIDE OPT ST 72CKT datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf