TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-12P-LC
MS3472W14-12P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-12P-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-12P-LC.pdf
Availability of MS3472W14-12P-LC
QUANTITY
MS3472W14-12P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-12P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-12P-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-12P-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W14-12P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-12P-LC Details Description
Related parts for MS3472W14-12P-LC
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"L X 6.5"W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.71 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T STEEL LUG datasheet.pdf
IC FLASH MEMORY CTRLR 60HXQFN datasheet.pdf
MIXER SMT 800-1000 MHZ SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 800MA 50 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf