TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-15AW
MS3472W14-15AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-15AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-15AW.pdf
Availability of MS3472W14-15AW
QUANTITY
MS3472W14-15AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-15AW
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-15AW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-15AW
Related LinksMS3472W, MS3472W14-15AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-15AW Details Description
Related parts for MS3472W14-15AW
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50.1VC DO218AB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 4A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 3.98"L X 2.82"W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MPG06 datasheet.pdf
IGBT 1200V 15A 89W TO-247AD datasheet.pdf