Amphenol Aerospace Operations MS3472W14-15SZ
MS3472W14-15SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-15SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W14-15SZ.pdf
Availability of MS3472W14-15SZ
QUANTITY
MS3472W14-15SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-15SZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-15SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-15SZ
Related LinksMS3472W, MS3472W14-15SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W14-15SZ Details Description
Related parts for MS3472W14-15SZ
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 56POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS VER datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf