TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-18PY-LC
MS3472W14-18PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-18PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-18PY-LC.pdf
Availability of MS3472W14-18PY-LC
QUANTITY
MS3472W14-18PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-18PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-18PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-18PY-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W14-18PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-18PY-LC Details Description
Related parts for MS3472W14-18PY-LC
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GRID STRAP 25MM FITS 600D datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 144P PL2 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf