TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W16-23SW
MS3472W16-23SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-23SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472W16-23SW.pdf
Availability of MS3472W16-23SW
QUANTITY
MS3472W16-23SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-23SW
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-23SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-23SW
Related LinksMS3472W, MS3472W16-23SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W16-23SW Details Description
Related parts for MS3472W16-23SW
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.9A 1.95 MOHM datasheet.pdf
CONN RING STR 4/0AWG 1/2" PLAIN datasheet.pdf
CONN SFP CAGE SINGLE PRESS-FIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC G5 20MA 5VDC datasheet.pdf