Sullins Connector Solutions PEC16SACN
PEC16SACN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SACN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PEC16SACN.pdf
Availability of PEC16SACN
QUANTITY
PEC16SACN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SACN
Internal Part NumberEIS-PEC16SACN
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SACN
Related LinksPEC1, PEC16SACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SACN Details Description
Related parts for PEC16SACN
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
IC FPGA 942 I/O 1704BGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3.56MM datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED SBT-70 92CRI 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf