TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W16-23SW
MS3472W16-23SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-23SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472W16-23SW.pdf
Availability of MS3472W16-23SW
QUANTITY
MS3472W16-23SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-23SW
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-23SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-23SW
Related LinksMS3472W, MS3472W16-23SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W16-23SW Details Description
Related parts for MS3472W16-23SW
FIXED IND 27UH 5.5A 26 MOHM TH datasheet.pdf
GDT 260V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
MUX/DEMUX QUAD 2:1 TTL 16SOIC datasheet.pdf
PANEL RACK ADAPTER 19 TO 23" 1U datasheet.pdf
EVAL BOARD AD9642-250 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf