Vishay/Dale RWR81N2R71FSRSL
RWR81N2R71FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R71FSRSL
Brief Description
RES 2.71 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R71FSRSL.pdf
Availability of RWR81N2R71FSRSL
QUANTITY
RWR81N2R71FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R71FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R71FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R71FSRSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R71FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R71FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N2R71FSRSL
HEAT SINK 35MM X 35MM X 9.5MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 115 I/O 208QFP datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 1A EDISON BAS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M6 datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS 3.66M 16AWG datasheet.pdf