Amphenol Aerospace Operations MS3472W16-8SX
MS3472W16-8SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-8SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W16-8SX.pdf
Availability of MS3472W16-8SX
QUANTITY
MS3472W16-8SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-8SX
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-8SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-8SX
Related LinksMS3472, MS3472W16-8SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W16-8SX Details Description
Related parts for MS3472W16-8SX
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ATTACHMNT SIDEVIEW ZX-LT1001/005 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf