Amphenol Aerospace Operations MS3472W18-32SW
MS3472W18-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W18-32SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W18-32SW.pdf
Availability of MS3472W18-32SW
QUANTITY
MS3472W18-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W18-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3472W18-32SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W18-32SW
Related LinksMS3472W, MS3472W18-32SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W18-32SW Details Description
Related parts for MS3472W18-32SW
CONTACT BATT SGL AAAA/AAA/N datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 20-60V PNL MT datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
KIT EVAL BFU520X, 530X, 550X datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf