TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W20-16AZ
MS3472W20-16AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-16AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3472W20-16AZ.pdf
Availability of MS3472W20-16AZ
QUANTITY
MS3472W20-16AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-16AZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-16AZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-16AZ
Related LinksMS3472W, MS3472W20-16AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W20-16AZ Details Description
Related parts for MS3472W20-16AZ
JUMPER-H1500TR/A2015W/X 12" datasheet.pdf
HEATSHRNK DL WL Q53X 1"X4' BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48HTSSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-35PF 6KV CHASS MNT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf