TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W20-16PX
MS3472W20-16PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-16PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472W20-16PX.pdf
Availability of MS3472W20-16PX
QUANTITY
MS3472W20-16PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-16PX
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-16PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-16PX
Related LinksMS3472W, MS3472W20-16PX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W20-16PX Details Description
Related parts for MS3472W20-16PX
CONN HEADER 12POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 4.7MH 2WIRE SMD datasheet.pdf
2 CKT RECPT 8 AWG W/CPA MX150L datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 12"WIRE datasheet.pdf