TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W20-39AW
MS3472W20-39AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-39AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
MS3472W20-39AW.pdf
Availability of MS3472W20-39AW
QUANTITY
MS3472W20-39AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-39AW
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-39AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-39AW
Related LinksMS3472W, MS3472W20-39AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W20-39AW Details Description
Related parts for MS3472W20-39AW
RES SMD 34.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
RES 15 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 50POS M-M 5.0M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf