TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W20-39AX
MS3472W20-39AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-39AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
MS3472W20-39AX.pdf
Availability of MS3472W20-39AX
QUANTITY
MS3472W20-39AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-39AX
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-39AX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-39AX
Related LinksMS3472W, MS3472W20-39AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W20-39AX Details Description
Related parts for MS3472W20-39AX
IC XDCP SGL 256-TAP 50KOHM 8MSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 35NS 48SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST8R00 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-VQFN datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
QSFP+ ASSY 2X1 GSKT 2LP-OUTR SN datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf