Amphenol Aerospace Operations MS3472W20-41PW
MS3472W20-41PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-41PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3472W20-41PW.pdf
Availability of MS3472W20-41PW
QUANTITY
MS3472W20-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-41PW
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-41PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-41PW
Related LinksMS3472W, MS3472W20-41PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W20-41PW Details Description
Related parts for MS3472W20-41PW
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR DSOF-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
BASED LED E10 GREEN datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf