Amphenol Aerospace Operations MS3472W22-21B
MS3472W22-21B picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-21B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472W22-21B.pdf
Availability of MS3472W22-21B
QUANTITY
MS3472W22-21B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-21B
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-21B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-21B
Related LinksMS3472, MS3472W22-21B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W22-21B Details Description
Related parts for MS3472W22-21B
JUMPER-H1503TR/A3049B/X 5" datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14VQFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK 21POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
IC DATA ACQ FRONT END 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.06 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
RF WIRELESS OPERATOR INTERFACE datasheet.pdf
POT 200 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf