Amphenol Aerospace Operations MS3472W22-32BZ
MS3472W22-32BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-32BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472W22-32BZ.pdf
Availability of MS3472W22-32BZ
QUANTITY
MS3472W22-32BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-32BZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-32BZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-32BZ
Related LinksMS3472W, MS3472W22-32BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W22-32BZ Details Description
Related parts for MS3472W22-32BZ
HEATSHRINK EPS300 3/8"X 4' BLACK datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP ZH 28-32AWG TIN datasheet.pdf
IGBT 600V 27A 104W TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC OFF-LINE CTRLR PROG PFM 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf