Vicor Corporation V375A36M400B2
V375A36M400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36M400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36M400B2.pdf
Availability of V375A36M400B2
QUANTITY
V375A36M400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36M400B2
Internal Part NumberEIS-V375A36M400B2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36M400B2
Related LinksV375A3, V375A36M400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36M400B2 Details Description
Related parts for V375A36M400B2
IDC CABLE - MDG14K/MC14F/MDG14K datasheet.pdf
RES SMD 53.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SVH-1920+ HD LCD CONTROLLER BRD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM PCB datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 3' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIMMING SENSOR W/DAYLIGHTING GR datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 463 MOHM SMD datasheet.pdf