TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W22-55PX-LC
MS3472W22-55PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-55PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3472W22-55PX-LC.pdf
Availability of MS3472W22-55PX-LC
QUANTITY
MS3472W22-55PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-55PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-55PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-55PX-LC
Related LinksMS3472W2, MS3472W22-55PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W22-55PX-LC Details Description
Related parts for MS3472W22-55PX-LC
RES 4 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 308KSPS 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 3.68MM datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf