TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W22-55S
MS3472W22-55S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472W22-55S.pdf
Availability of MS3472W22-55S
QUANTITY
MS3472W22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-55S
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-55S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-55S
Related LinksMS3472, MS3472W22-55S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W22-55S Details Description
Related parts for MS3472W22-55S
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
48P.IEC-F FEM.CONN. datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.5% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 250 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 9POS datasheet.pdf
LED LENS 5MM SQUARE LO PRO CLEAR datasheet.pdf