Amphenol Aerospace Operations MS3474A18-32PY
MS3474A18-32PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474A18-32PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3474A18-32PY.pdf
Availability of MS3474A18-32PY
QUANTITY
MS3474A18-32PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474A18-32PY
Internal Part NumberEIS-MS3474A18-32PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474A18-32PY
Related LinksMS3474A, MS3474A18-32PY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474A18-32PY Details Description
Related parts for MS3474A18-32PY
IC REG LDO 3.3V 0.8A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 350MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-20 AWG 0.103" (2.62mm) Crimp datasheet.pdf