Amphenol Aerospace Operations MS3474A20-41BW
MS3474A20-41BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474A20-41BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474A20-41BW.pdf
Availability of MS3474A20-41BW
QUANTITY
MS3474A20-41BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474A20-41BW
Internal Part NumberEIS-MS3474A20-41BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474A20-41BW
Related LinksMS3474A, MS3474A20-41BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474A20-41BW Details Description
Related parts for MS3474A20-41BW
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 160X100 NO REFL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf