Amphenol Aerospace Operations MS3474A20-41S
MS3474A20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3474A20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474A20-41S.pdf
Availability of MS3474A20-41S
QUANTITY
MS3474A20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474A20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3474A20-41S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474A20-41S
Related LinksMS3474, MS3474A20-41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474A20-41S Details Description
Related parts for MS3474A20-41S
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 93MM datasheet.pdf
RES 1.941K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf
CL-14 15.5KV 30E datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
100UF 35V 10X13 125C RAD datasheet.pdf